Lakossági villamos energiatároló rendszerek 3. RÉSZ – LFP akkumulátorok teljesítménygaranciája
Az előző lakossági energiatároló témájú cikkeinkben az inverter kiválasztás szempontjait, a rendszer méretének meghatározását, illetve az akkumulátorok típusait jártuk körül. Jelen cikk a sorozat lezárásaként a Magyarországon népszerű akkumulátor típusokra vállalt gyártói teljesítménygarancia témakörét járja körül.
FONTOS szempont! - Az akkumulátor élettartama
Nagyon fontosnak tartom mind megtérülés, mind környezetvédelem szempontjából, hogy olyan akkumulátort válasszunk, melynek várhatóan hosszú az élettartama. A gyakorlati tapasztalatok alapján az egyes gyártók termékei között minőségben nagy eltérések mutatkoznak, egy jó minőségű LFP akkumulátornak 15-20 év várható élettartama van, azonban a tapasztalatok alapján egyes termékek esetében 1-2 éves korukra gyakoriak a meghibásodnak, illetve a vártnál nagyobb mértékben veszítenek a kapacitásukból (degradálódnak). Akkumulátor kiválasztásakor támpontot nyújthat a gyártó garanciális vállalása, melyet érdemes tanulmányozni, hiszen a garancia feltételeinek részletei ezen dokumentumból derülnek ki. Az adatlapokon jellemzően egységesen 10 év garanciát, illetve egyes esetekben ciklusszámot tüntetnek fel, azonban a garanciális feltételeket tartalmazó dokumentumokat átvizsgálva jelentős különbségeket fedezhetünk fel az egyes termékek között. Miközben a gyártói garanciákat igyekszünk összehasonlítani azt tapasztaljuk, hogy a teljesítménygarancia vonatkozásában még nem alakult ki iparági sztenderd, egyes gyártók a kitáplálható energia mennyiségét határozzák meg, más gyártók a ciklusszámot, illetve a garantált maradó kapacitásban is jelentős eltérés tapasztalható, 50% és 80% közötti értékeket olvashatunk ki a dokumentumokból. Jelen összehasonlítás elsődleges célja a gyártó által vállalt garancia alapján következtetni az akkumulátor várható kapacitáscsökkenésére, ezért nem feltétlenül a magyarországi garanciális dokumentumok alapján készítettük az összehasonlítást, hanem a gyártók által szolgáltatott, jellemzően európai értékesítésre vonatkozó garanciális feltételeket tartalmazó dokumentumokat vettünk alapul. A DEYE esetében a helyi forgalmazóval egyeztetve sem sikerült európai garanciát fellelnünk, így az Ausztráliára érvényes feltételek szerepelnek az 1. táblázatban.
Jelmagyarázat
1 Garancia DOD% jelentése: Garancia feltétele, hogy az adott értéknél nagyobb mértékű lemerítése az akkumulátornak a teljesítménygarancia elvesztésével jár. DOD 90% jelentése, hogy 10%-os töltöttségi szint alá nem meríthető az akkumulátor.
2 Egyes gyártók a garanciális időtartam alatt az akkumulátorból kitáplálható összes energia mennyiségében határozzák meg a használat mértékét, ez egy abszolút érték, minél nagyobb az adott akkumulátor névleges kapacitása, annál nagyobb értéket adnak meg.
3 Egyes gyártók ciklusszámban határozzák meg az akkumulátor garanciális időtartamát, ez alapján az adott akkumulátorra átszámítottuk a kitáplálható energia mennyiségét, hogy összehasonlíthatóvá tegyük a garanciális feltételeket.
4 A garanciális időszak végére garantált kapacitás százalékos értéke az eredeti kapacitáshoz viszonyítva.
A garanciában vállalt használat mértékét a gyártók kétféleképpen adják meg, a többség a garanciaidő alatt összesen kivehető energia mennyiségét adja meg MWh mértékegységgel, míg más gyártók (WECO, DEYE) a ciklusszámot vagy mindkettőt (Pytes) specifikálják. Első lépésként a WECO, és Pytes esetében átszámítottuk a ciklusszámot kitáplálható energia mennyiségére (garanciában megadott MWh ki). A számítást az élettartam alatti lehető maximális degradációt figyelembe véve végeztük a garanciaidő alatti átlagos kapacitással lineáris degradációt feltételezve (jellemzően az akkumulátorok degradációja nem lineáris, a kezdeti időszakban gyorsabb, majd lassul).
Az átlagos kapacitás meghatározása:
((Akkumulátor bruttó kapacitása x garancia DOD%)+(Akkumulátor garancia végi bruttó kapacitása x garancia DOD%))/2
Ciklusok alapján kalkulált MWh ki meghatározása:
Garanciában megadott ciklusok száma x Akkumulátor átlagos kapacitása
A számítás visszaellenőrizhető a Pytes által megadott értékek alapján, mivel a Pytes megadta mindkét értéket a garanciális dokumentációjában, azt látjuk, hogy a Ciklusszám alapján kalkulált MWh ki érték kisebb a gyártó által megadott értéknél, így a WECO akkumulátorok esetében is alulról becsüljük a kitáplálható energia mennyiségét.
A kitáplálható energia mennyisége a teljes akkumulátor kapacitásra vonatkozik, annak érdekében, hogy az eltérő kapacitású akkumulátorok összehasonlíthatóvá váljanak a kitáplálható energia mennyiségét el kell osztanunk az akkumulátor teljes kapacitásával, így kapjuk meg a 1 kWh-ra vonatkoztatott kitáplálható energia mennyiségét. Azonban ez az érték sem teszi összehasonlíthatóvá az akkumulátorokat, hiszen a garancia időszak végére garantált kapacitás 50% és 80% között változik, annak ellenére, hogy pl. a Huawei 2,63 MWh értéke az egyik sereghajtó, az akkumulátorra a gyártó 80%-os maradó kapacitást vállal, ami példamutató, míg pl. a Growatt esetében mindössze 50%-os kapacitást garantálnak, hasonló kitáplálható energiamennyiség mellett. Szükséges bevezetnünk egy újabb fajlagos értéket, amivel figyelembe tudjuk venni a garantált kapacitást, ezt garancia degradációs tényezőnek neveztük el, melyet az 1 kWh-ra vonatkoztatott kitáplálható energia és a garanciális időszak alatti maximálisan megengedett degradáció (100%-Garancia SOH%) hányadosként kapunk. A gyakorlatban így az 1kWh kapacitású akkumulátor 1% degradációhoz tartozó kitáplálható energiát kapjuk meg MWh egységben. Íly módon szemléltetve a teljesítménygaranciát meglepően nagy különbségek adódnak termékenként, melyet az 1. ábrán szemléltettünk.
Összefoglalva:
Jelen cikkel az volt a célunk, hogy felhívjuk a figyelmet az LFP technológiájú lakossági akkumulátorok garanciális feltételei közötti különbségekre, rávilágítsunk arra, hogy még a neves gyártók termékei között is nagy különbségek tapasztalhatóak. A fenntarthatóság, a zöld energia irányába akkor tudunk hathatós lépéseket tenni, ha olyan termékeket választunk, melyek várhatóan hosszú távon megbízhatóan működnek és a lehető legkevésbé degradálódva ellátják eredeti feladatukat, a napelemmel CO2 mentesen termelt energia eltárolását az esti-éjszakai időszakra.
Hogyan készült a táblázat:
Az összehasonlításban szereplő termékek kiválasztásának alapját a 2024.03.06-án kiadott E.On által engedélyezett hibrid inverterek, és velük kompatibilis akkumulátorok listája képezte, közölük szűrtük ki a Napenergia Plusz támogatási programban szereplő vállalkozások ajánlataiban széles körben megjelenő akkumulátor típusokat. A garanciális dokumentumok nagy része a gyártók honlapján fellelhető, amennyiben nem találtuk a magyarországi forgalmazótól kértünk segítséget a garanciális feltételek tisztázása érdekében.
Szerző: 2024.04.10 - Molnár Gábor Miklós, Bomo Energy Kft.